Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
ABD’de terör
9 Ekim 2017 Pazartesi / namehaberhotmail.com - Tüm Yazılar

Geçtiğimiz günlerde ABD tarihinin en ağır terör olaylarından birini yaşadı. Bu saldırıda 59 kişi hayatını kaybetti, 527 de yaralı var. Katil yaşlıca bir beyaz Amerikalıydı ve olay sonrasında intihar etti.

Bu elim hadiseden alacağımız bazı dersler mutlaka var:

·        Katilin odasında 19 adet değişik marka ve büyüklükte ateşli silahlar bulunmuş. ABD’deki çılgınlık derecesine varan silahlanma yarışının yanlış olduğu ve nerelere varabileceği, muhakkak gözden geçirilmesinin ve kısıtlanmasının gerektiği görüldü. Ülkede silah almak bir hak kabul ediliyordu. Ancak şimdi bunun zararları bu olayla bir kere daha açıkça anlaşıldı.

·        Korkunç katliamdan sonra suçun DEAŞ tarafından üstlenildiği bildirildi. Gerçeğin böyle olmadığı, failin DEAŞ ile yakından uzaktan ilgisinin olmadığı açıkça belliydi. Şimdi aklımıza gelen DEAŞ örgütünün üstüne aldığı söylenen bazı terör olayları hakkında şüpheler belirdi. Acaba bir takım operasyonlar oluyor, sonra bunlar DEAŞ’in üzerine yıkılarak üstü örtülüyor muydu? Zaten bu tip saldırılar DEAŞ gibi terör örgütlerinin de işine geldiğinden ve kendileri daha güçlü, daha acımasız gösterdiğinden dolayı ses çıkarmamaktadırlar mı?

·        Yine saldırganın zengin olduğu ancak kumarda çok kayıpları bulunan kumarbaz biri olduğu açıklandı. Kumar bağımlıları gerçekten kaybettikleri parayı tekrar alabilmek için yine kumar oynarlar. Tabi kazanamadıkları gibi kayıpları büyür. Yine kumar oynar, tekrar kayıp yaşarlar. Bu kısır döngü böyle devam eder ve kumarbaz battıkça batar. Giderek servetini, malını mülkünü ve hatta her şeyini kaybetme noktasına gelir.

·        Bu olayda da saldırganın kayıplarını kazanmak için tekrar kumar oynadığı ve olmayınca üstelik kumara yatıracak serveti de kalmayınca intihara karar verdiği anlaşılmaktadır. Hayatının artık tek gayesi haline gelen kumar son bulunca katliam yaparak intihar etmiştir. Onun için her şey boştur ve hiçbir şeyin değeri yoktur. Kolaylıkla insanların üzerine yaylım ateş açmıştır.

·        Yine babası da kendi gibi psikopattır. Bu kişilik bozukluğuna sahip kişilere silah ruhsatı kesinlikle verilmemesi gerekir.

·        Artık insanlarda empati, merhamet, acıma, başkasını düşünme gibi hasletlerin zayıfladığını da görüyoruz. Bu hadisede olduğu gibi suçsuz ve ilgisi olmayan insanları gözünü kırpmadan mermilerle tarayabilenler aramızda dolaşmaktadır.

İnsan faktörünün önemi bir defa daha anlaşılmış ve sadece pozitivist eğitim vermenin yetersizliği görülmiştür.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.