Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Fetö’cüler önceden halledilir miydi?
31 Temmuz 2017 Pazartesi / namehaberhotmail.com - Tüm Yazılar

Medyadan takip ettiğimize göre şimdi de FETÖ’cülerin önceden de belirlenebileceğini, kritik görevlerden uzaklaştırılarak ülkenin rahatlatabileceğini iddia edenler var. Ellerinde bir liste varmış ve bu listeyi gerekli makamlara sunmuşlar. Ancak gereken işlem yapılmamış. Yapılsa 15 ihanet darbe girişimi bile önlenebilirmiş.

Bu iddialar inandırıcı değildir. Neden mi? Bazı sebeplerini sıralayalım:

·        Acaba liste doğru muydu? Bunu bilemiyoruz. Şeytanlara benzer metotları olan bu çetenin açığa çıkanların  yanına FETÖ’cü olmayanları daha doğrusu FETÖ ile mücadele eden devlet adamlarını ve kanaat önderlerini, general ve subayları ekleyerek hazırlayıp hazırlamadıklarını bilemiyoruz.

·        Bu listeyi kim hazırlamıştır? Güvenilir midir? Yine bilemiyoruz.

·        Diyelim liste gerçek FETÖ’cülerden oluşuyor. Yani doğru bir liste. O zaman gerekeni yapacak olan gerçekten bu konuda bilgi sahibi ve hassas bir midir? Yoksa kripto FETÖ’cü müdür? Zaten orduda bu liste FETÖ’cü hain darbe kalkışmasının başında yer alan General Akın Öztürk’e verilmemiş midir? Şu anda tutuklu olan ve müebbet hapisle yarılanan bu darbeci paşa listeyi sümen altı etmemiş midir?

·        Ayrıca bu çetenin o zaman teröre karıştığını bilemiyorduk. Yargı tarafından tespit edilmiş değildi. Yani onlara yapılan suçlama boşlukta kalacaktı.

·        Zaten bu yalancı, iftiracı, kumpasçı FETÖ’cüleri sorguya çeksen FETÖ’cülüklerini inkâr edeceklerdi. Yani suçlama ve görevden atılma veya cezalandırma için yeterli delil bulunamayacaktı.

·        Şu da var: Bu hainleri sorguya çekecek savcılar, bunları muhakeme edecek yargıçlar genelde FETÖ’cülerden oluşmaktaydı. Hemen onların suçsuz olduklarına karar vereceklerdi ve serbest kaldıkları gibi “bize iftira atıldı” diyerek tazminat davaları açabileceklerdi. Tabi FETÖ’cü hâkimler de onları haklı görecekti.

·        Son olarak, görevden atılsalar bile kamuoyu bundan yana olmayacaktı. Bu yüzden de alınan kararlar boşlukta kalacaktı.

Kısacası ülkemizin işi zordu. Ama şimdi FETÖ’cülerin maskesi düşmüştür. Artık gereken işlemlerin yapılması gerekir ve yapılıyor da.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.