Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Çocukların uykusu tehlikede
19 Haziran 2017 Pazartesi / namehaberhotmail.com - Tüm Yazılar

Uyku ve uyku düzeni sağlıklı yaşam için çok önemlidir, çünkü karanlıkla birlikte salgılanmaya başlayan melatonin hormonu etkinliğini en iyi uykuda gösterir.

Gece karanlık bir odada yatarak uyumazsak melatoninden yeterince faydalanamayız ve yorgunluk kaçınılmaz hale gelir.

Melatonin oldukça yararlı bir hormon. Çocuklarda büyümeden yetişkinlerde uzun yaşamaya kadar değişik faydaları var.

Günlük aldığımız güneş ışığı saatine göre kendini ayarlayan fizyolojik iç saatin ve bu saate göre periyodik olarak salgılanan hormonların kontrolü altında uyunduğunda daha kaliteli ve doyurucu uyku çekilmiş olur.

Nöbet tutup da gece uykusu alamayanlarda döngüsel ritimler aksar, sağlık problemleri tetiklenebilir. Huzursuzluk, günlük verimde düşüş, yorgunluk, isteksizlik gibi belirtiler ortaya çıkar.

Lösemili ve başka hastalığı olan çocukların karanlıkta uyutulmaları bu yüzdendir.

İngiliz bilim adamları, yaptıkları son araştırmada düzensiz ve geç saatte uyuyan çocukların sağlıklı bir zihinsel be bilişsel gelişim sağlayamadıklarını tespit etmişlerdir. Çünkü uykunun çocuk ta fiziksel ve zihinsel gelişiminde önemli bir yeri vardır. Hatta gece geç saatte uyuyan ve düzensiz uyku çeken çocuklarda zekâ körelebilmekte, zihinsel güç gerektiren işlemlerde başarısız olmalarına sebep olmaktadır. Buna göre uyku eksikliği, vücut ritmini bozarak beynin yeni bilgiyi daha etkin öğrenmesini engellemektedir.

Bu durum ise en çok kız çocuklarını etkilemektedir.

Günümüzde çocukların gece uykusu tehlikededir. İnternet alışkanlığı gece uykusunu kaçırmakta; bu da uykularının bozulmasına, sosyal becerilerinin zayıflamasına yol açmaktadır.

Atalarımız çocukları büyütürken “Uyusun da büyüsün” diye ninni söylemeleri boşuna değildir. Gerçekten uyuma sırasında büyüme hormonları salgılanır.

Aman çocuklarımızın uykusu düzenli olmalı ve karanlıkta uyutulmalıdırlar.

İNGİLTERE’DE YANGIN

Londra’da daha çok Müslüman ailelerin yaşadığı 24 katlı bir apartmanda yangın çıktı ve maalesef 17 kişi can verdi, 48 de yaralı var. Ancak yazıyı hazırlarken itfaiyenin çalışmaları devam ediyordu, bu yüzden rakamlar giderek artıyor.

İşin ilginci binada oturan ve sahura kalkan Müslümanların çevrelerine haber vererek ölü ve yaralı sayısını azaltmaları inşallah herkese ibret olur.

Rabbim hainlerin fitnelerini kendilerine çevirsin.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.