Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Sakkaroz, Glukoz
12 Haziran 2017 Pazartesi / namehaberhotmail.com - Tüm Yazılar
İnsanoğlunun şeker ile ilk tanışması İlk çağlara kadar uzanır. Hindistan ve Çin'de, eski Yunanlılar’da ve Romalılar'da şeker kamışından şeker üretilmiş. Araplar, imparatorluklarının genişlemesiyle birlikte Kuzey Afrika, İspanya gibi bölgelerde şeker üretimine başlarlar. Şeker böylece Ortaçağ'da Avrupa'ya girer. 18.yüzyıla kadar sadece şeker kamışından üretilen şeker lüks tüketilen bir ürün iken, 18.yüzyıldan sonra Almanların şeker pancarından şeker üretimini devreye sokmaları ile ucuzladı ve yaygın tüketilir bir ürün haline geldi.
 
Daha sonra Aspartam gibi Asesulfam gibi sentetik tatlandırıcılar ortaya çıktı,insanların sağlık sorunları yeni bir boyut kazandı.Günlük uygulamalarımızda kullandığımız doğal ve sentetik tatlandırıcılarımız, günümüz insanını meşgul eden en önemli konularımızdan biri.Konu sadece bilimsel bir konu değil. Hatta bilimsellikten daha çok ülkeler arası, firmalar arası ticari rekabet boyutu öne çıkan bir konu haline geldi.
 
SAKKAROZ
 
Pancar Şekeri ve Şeker Kamışı Şekerinde ana madde sakkarozdur.Mısır ve nişasta bazlı şekerler ise glukoz ve fruktoz bazlı olmaktadır.
 
Sakkaroz, pancarda, şeker kamışında doğal olarak bulunan şekerdir.
 
Tatlandırıcı olarak kullanılan bir gıda maddesidir. Sakkaroz, bitkilerdeki en önemli şekerdir. Sakkaroz elde etmek için en çok şeker kamışı ve şeker pancarı kullanılır. Bu şekerin kullanılma başlıca nedeni tatlandırıcı olması ve kıvam artırıcı özelliği olmasıdır. Reçellerde, Bisküvilerde, kurabiyelerde, keklerde, turtalarda, şekerlemede, şerbette, unlu, sütlü tatlılarda ve birçok katkı maddesinde yoğun olarak sakkaroz kullanılır.
 
Sakkaroz, kolay sindirilebilen bir besindir.Bu da vücut için kolay bir enerji kaynağı anlamına gelir. Mideden sonra ince bağırsakta kısa sürede kana karışmaya başlar. Ancak dengeli beslenmede sadece saf sakkarozdan oluşan bir besin alımı yanlıştır. Aşırı sakkaroz alımı ayrıca bazı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bunların başında diş çürümesi gibi hastalıklar yer almaktadır. Ayrıca sakkaroz içeren besinler obezite ve şeker hastalığına neden olabilmektedir. Kobaylar üzerindeki bir deneyde, sakkarozla beslenen kobayların önce kan şekerinin yükseldiği ve trigliseritlerinin artarak insülin direncine neden olduğu gözlemlenmiştir.
 
GLUKOZ
 
Glukoz, doğal bir şeker olan Glukoz, birçok meyvede ve balda doğal olarak bulunur normal bir tüketmeyle herhangi bir zararlı yönü bulunmamaktadır.
 
Basit bir şeker olan glukoz yaşam için en önemli karbonhidratlardan biridir. Hücreler onu bir enerji kaynağı ve metabolik reaksiyonlarda bir ara ürün olarak kullanırlar.Glukoz fotosentezin ana ürünlerinden biridir ve hücresel solunum onunla başlar.
 
Glukoz bir şeker türüdür, gıda sanayisinde nişastanın enzimatik hidrolizi ile üretilir. Nişasta kaynağı olarak pek çok tarım mahsulu kullanılabilir. Mısır, pirinç, buğday, patates, manyok, ararot, sagu dünyanın çeşitli yörelerinde kullanılır.
 
Glukoz, insan ve hayvan vücudu için vazgeçilmez bir maddedir. Enerji, canlılık ve bazı kimyevi maddelerin sentezi, glukozun parçalanmasıyla olur. Üzümde ve hemen hemen bütün meyvelerde bulunur. Balda serbest haldedir.
 
Kanda ve şeker hastalarının idrarlarında da glukoz çıkar. Sanayide üretilen glukozun yoğun kullanımı sakkaroz’da belirttiğimiz rahatsızlıklara sebep olur.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.