AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr.Selim Temurci'den Hicri yeni yıl mesajı
AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr.Selim Temurci'den Hicri yeni yıl mesajı
SİYASET / 21 Eylül 2017
İşte detaylar...
İslam âlemi olarak 21 Eylül 2017 Perşembe günü Sevgili Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicretinin 1439. yılını ve Muharrem ayının ilk gününü idrak edeceğimize dikkat çeken AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr.Selim Temurci şunları söyledi:
 
Hicretle bizim medeniyet tarihimizde yeni bir sayfa açılmış, insanlığın hasretini çektiği birçok değerle buluşması adına da hicret gerçek bir milat olmuştur.
 
Hicret bir kaçış değil bir arınış, Allah’a ve O’nun Kutlu Elçisi Rahmet Peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesidir.
 
Hicret sadece Mekke’de Medine’ye değil, karanlıklardan aydınlığa, zulümden adalete, cehalet, baskı ve çürümüşlükten hakka, hakikate, ilme, irfana ve medeniyete yapılan bir yolculuktur.
 
Hicret, Allah rızası için; anadan, babadan, evlattan, yardan, diyardan, maldan, mülkten hatta candan vazgeçmenin ibretli, meşakkatli ve çilekeş bir destanı; Yüce dinimizin rahmet ve merhamet dolu mesajlarını bütün insanlığa ulaştırmak ve onları yeni bir dirilişe mazhar kılmak için çıkılan kutlu bir yürüyüşün adıdır.
 
Hicret, yardımlaşma, dayanışma, paylaşma, dostluk ve kardeşliğin ifadesidir. Kardeşine kucak açarak onunla evini, iş yerini, yiyeceğini ve varlığını paylaşmanın; kardeşini himaye etme ve sahiplenmenin adıdır.
 
Bu yönüyle hicret, bizi bu topraklar üzerinde kardeş kılan, bu topraklar üzerinde acıda, sevinçte ve en zor zamanlarda bir ve beraber kılan manevi ruhun ta kendisidir.
 
Tüm bunların özeti olarak söylersek, hicret, en temel ve en geniş anlamda medeniyete hicrettir. Çünkü sevgili Peygamberimizin hicretiyle Yesrib, Medine’ye dönüşmüş, Medine de bugün vatan topraklarının her zerresinde nefesini hissettiğimiz bir medeniyet üretmiştir.
 
İslâm Peygamberi Hz. Muhammed (sas) kin, nefret ve intikam toplumundan bir sevgi ve merhamet toplumu meydana getirmiştir.
 
Özüne yabancılaşmış, yabancı değerlerle gönlünü ve vicdanını paslandırmış katı kalpli insanlardan, can taşıyan her varlığa, hatta eşyaya dahi şefkat ve merhametle muamele edecek bir toplum oluşturmuştur.
 
Bencilliği, çıkarcılığı, çapulculuğu ve fırsatçılığı revaçta olan bir topluma, kendisi için istediğini, kardeşi için de istemeyi öğretmiştir.
 
Hicret tarihin bir döneminde olup bitmiş statik bir halin değil, insan hayatında sürekli dinamizm içinde tazelenen, yenilenen ve dönüştüren bir ruh halinin sembolüdür. Fani olandan baki olana, sanal olandan gerçek olana, geçici olandan kalıcı olana yönelişin adıdır.
 
Günümüzde teröre, savaşlara, bencilliklere bulanmış ve sadece çıkara odaklı gayri ahlaki sistemler elinde inim inim inleyen insanlığın, Hicretten yansıyan dirilişe, arınışa, barış, hak ve adalet üzere yeniden yapılanmaya ne büyük bir ihtiyacı vardır.
 
Bu vesileyle başta İstanbul ve Türkiyemiz olmak üzere bütün İslâm âleminin yeni hicri yılını tebrik ediyor; hicrî 1439 yılının ülkemiz, gönül coğrafyamız, İslâm dünyası ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.
 
AK PARTİ İSTANBUL İL BAŞKANI Dr.SELİM TEMURCİ

 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.