AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Geleneksel İftarı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi
AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Geleneksel İftarı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi
SİYASET / 10 Haziran 2017
Geleneksel İftar, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Yenikapı Şehir Parkı’nda yapıldı.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr. Selim Temurci tarafından karşılanan konuklar arasında, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları, Bakanlar ve Milletvekillerinin yanı sıra, AK Parti MKYK Üyeleri, AK Parti İstanbul İl Yürütme ve Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti İstanbul İl Yedek Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti İstanbul İl Disiplin Kurulu Üyeleri, AK Parti İlçe Başkanları, Üç Kademe İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Başkanları ve AK Parti teşkilatından birçok isim de iftara katılanlar arasındaydı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan iftarda açılış konuşmasını yapan AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr. Selim Temurci, sözlerine; “Allah’a hamdolsun ki, bizleri bir Ramazan’a daha eriştirdi. Mevla’ya hamdolsun kurucu liderimiz, Cumhurbaşkanımızla bizleri kutlu bir günde aynı sofrada buluşturdu. Gönüllerimizi Ramazanın huzur ve sevinciyle doldurdu. Hanelerimize, caddelerimize, sokaklarımıza sevinç getirdi. Çalışmalarımıza, işimize, zamanımıza, samimiyetimize bereket getirdi. Kardeşliğimizi rahmet, şefkat ve paylaşma duygularımızı pekiştirdi” diyerek başladı.
AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr. Selim Temurci  sözlerine şöyle devam etti:
 
“Ne mutlu bize ki; biz, içinde Ramazanı olan bir medeniyetin mensuplarıyız. Yenikapı Meydanındayız. Yenikapı’da bizleri Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımızla buluşturan Mevla’ya hamdolsun. Onun yokluğunda Erdoğan’sız bir AK Parti hayali kuranların heveslerini boşa çıkaran Mevla’ya hamdolsun. Teşkilatlarımızın hasretle beklemiş olduğu Recep Tayyip Erdoğan’ı bizlerle buluşturan Mevla’ya hamdolsun. Yenikapı iftarımız, Sayın Genel Başkanımızla olağanüstü kongre sonrası İstanbul’da yapmış olduğumuz ilk buluşmamız. Sayın Genel Başkanımıza İstanbul teşkilatları olarak bizleri bahtiyar ettiği için şükranlarımızı arz ediyoruz. Hoş geldiniz şeref verdiniz diyoruz. İstanbul’un 39 ilçesinde ‘Gönlümüz bir, soframız bir, diyerek sokak iftarlarıyla, gönül sofralarıyla, sivil toplumumuzla, gazilerimizle, şehit ailelerimizle ve teşkilatımızla bir araya geliyoruz. Ramazan-ı Şerif'in çalışmalarımıza bereket getirdiğini düşünüyoruz. İstanbul teşkilatı olarak İstanbul’un paylaşma duygusunu İstanbul’dan Anadolu’ya, İstanbul’dan Trakya’ya götürüyoruz. Bu çalışmalarda yer alan tüm teşkilat mensuplarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Allah hepinizden razı olsun.”
İSTANBUL EMANET BİR ŞEHİRDİR
 
“Hamdolsun içinde Ramazan-ı Şerif olan bir kadim medeniyeti Rabbim bizlere nasip etmiş” diyen AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr. Selim Temurci sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ramazan bizim kendimizi şarj ettiğimiz manevi bir atmosfer. Ramazan bu anlamda Rabbimizin bize büyük bir hediyesidir. İstanbul hiç kuşku yok ki dünyanın en güzel şehridir. Sokakları merhamet kokan bir şehirdir. Camileri imanî noktada coşku ile dolu bir şehirdir. Biliyorsunuz İstanbul’un birçok ismi ve sıfatı var; Birileri taşı toprağı altın şehir derken, birileri Pay-i Taht demişler, birileri Der Saadet demişler. Burada benim en çok sevdiğim sıfat, İstanbul’a emanet şehir sıfatıdır. İstanbul kadim medeniyetimizin bize bıraktığı emanettir. İstanbul Hazreti Peygamberin (s.a.v.) bizlere ta asr-ı sadette hedef olarak gösterdiği bir şehir. Ebu Eyyüb El Ensari’nin emaneti bir şehir. Ulu Hakan Fatih Sultan Mehmet Han’ın emaneti bir şehir. Ve elbette Kurucu Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın bizlere emanet ettiği bir şehir. Rabbim İstanbul’un emanetine sahip çıkabilmeyi hepimize nasip eylesin.”
 
AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr.Selim Temurci konuşmasını şöyle tamamladı:
 
“15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası bugün Yenikapı’da bu özel buluşmada İstanbul teşkilatı olarak Saygıdeğer Genel Başkanımızla bir araya geldik. Bu iftar vesilesiyle 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Sizleri asla unutmayacağız. Ruhunuz şad mekânınız cennet olsun. İstanbul’da 98 şehidimiz var. Türkiye’de 249 şehidimiz var. Teşkilat olarak 34 şehide mensup bir teşkilatız. Onların şehadetiyle yere damlayan her bir kan hepimizin üzerinde çok büyük bir sorumluluk kılmıştır. Bizim için 15 Temmuz asla unutulmazdır. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız, Kurucu Liderimiz, 3 yıl aradan sonra ilk kez Genel Başkanımız olarak Ramazan-ı Şerif'i bizimle idrak ediyor. Onun azmi, cesareti ve basiretini örnek alarak; durmak yok, yorulmak yok, yıkılmak yok, yola devam diyoruz. 2019’a doğru emin adımlarla giderken ülkemizin içinde ve dışında kurgulanan oyunların farkındayız. Rabbim birliğimizi dirliğimizi daim eylesin.”
2019'A KADAR OLAN YOL HARİTASINI ÇIKARACAĞIZ
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise programda yaptığı konuşmada; herkesin 16 Nisan anayasa değişiklik paketiyle milletin onayından geçen yeni dönemin heyecanını yaşadığını belirterek, bundan sonra partinin tüm katmanlarında görev yapanlarla sık sık buluşacağını, istişare edeceğini, çünkü bundan sonra asıl zorluğun başladığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019'un bu anayasa değişikliğinin en önemli engeli olacağını dile getirerek, şunları kaydetti:
"Bunu da aşacak mıyız? Ben aşacağımıza inanıyorum. Biz bu kadroyla, ana kademesiyle, kadın kollarıyla, gençlik kollarıyla el ele vermek suretiyle Allah'ın izniyle tüm birimler, atacağımız adımlarla bunu başarırız. Karşımızda kimler bir araya gelirse gelsin, gelecekleri varsa görecekleri de vardır. Bizler bugüne kadar hep kararlı yürüdük ama planlı yürüdük. Bundan sonra da hem kararlı hem planlı yürüyeceğiz ve bizler bu planlamalarımızı başarılı bir şekilde yapacak belli bir sürede çalışan bir parti değil, tam aksine sürekli çalışan, devamlılık arz eden çalışmalarla inşallah İstanbul'umuzu 16 Nisan'da olduğu gibi değil, biz onun çok çok fevkinde bir netice ile buluşturmamız lazım. Çünkü bize 50'nin altında oranlar yakışmaz. İstanbul 50'nin çok çok üstünde oranlarla Türkiye'nin kaderini değiştirecek İlimizdir, buna inanıyorum."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019'a kadar olan yol haritasını hep beraber çıkaracaklarını vurgulayarak, şunları söyledi:
"Şu anda yapacağımız çalışmalarla inşallah 2017'nin sonuna kadar ana kademeler, yani il teşkilatlarımızın, ilçe teşkilatlarımızın, bunun yanında Türkiye geneline hitap ediyorum şu anda, belde teşkilatlarımızın ki, 5 binin üzerinde, onların da seçimlerini yapmak suretiyle bir hücre yenilenmesini sağlamamız lazım. Çünkü bir metal eskimesi var, bunu atmamız lazım. Bunu başardığımız andan itibaren de yoğun bir çalışmayla 2019'a farklı girmemiz lazım. 'Nasıl olsa olur.' Biz öyle bakmayacağız. Biz büyük düşüneceğiz ve hedefe de öyle yürüyeceğiz. Bu çalışmalarda rehavet bize yakışmaz. Bizi şu anda taklit edenler mesafe alıyor, onun için taklit edilen olmak güzel de ama taklit edilen için asla. Onun için çok çalışacağız. Zira önümüzde çok zorlu bir süreç var. 2019 seçimleri ülkemizin geleceği ve kazanımlarımızın korunması açısından bir dönüm noktası olacaktır. Bu kritik dönemi en iyi hasar tespitimizi yaptıktan sonra eksikliklerimizi tamamlayarak yolumuza devam etmeliyiz. Biz milletimizle bağımızı güçlü tuttuğumuz, her doğan günle beraber kendimizi de tazelediğimiz için bugünlere ulaştık. İnşallah bundan sonra da Türkiye'de yeniliğin, reformun ve geleceğin partisi olmayı sürdüreceğiz."
KARDEŞ KAVGASININ KAZANANI OLMAZ
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgede ve dünyanın birçok bölgesinde birçok Müslüman'ın bir tas çorbaya, sükunete, huzura hasret bir şekilde Ramazan ayını geçirdiklerine dikkati çekti.
Yemen, Afganistan, Arakan, Filistin, Libya, Somali'deki Müslümanların kimi zaman açlıkla, terörle, kimi zaman baskı, zulüm ve şiddetle bu Ramazan'ı yaşamaya çalıştıklarına dikkati çeken Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"İftar sevincimiz de sahur huzurumuz da kardeşlerimizin yürek dağlayan feryatları karşısında buruklaşıyor. Ne yazık ki Ramazan'ın temsil ettiği değerler hayatımıza yeteri kadar nüfuz etmiyor, edemiyor. Yardımlaşmaya, dayanışmaya, aramızdaki küslükleri, kırgınlıkları çözmeye yoğunlaşmamız gereken bir ayda maalesef yeni krizlerin, yeni gerilimlerin haberlerini alıyoruz. Üzülerek ifade ediyorum; son günlerde Körfez bölgesindeki kardeş ülkeler arasında yükselen tansiyon tüm Müslümanların Ramazan sevincine gölge düşürmüştür. İslam dünyasının birçok sorunla, sıkıntıyla boğuştuğu bir dönemde buna yenilerinin eklenmesi yanlıştır. Bölgemizin geleceğine dair planların, kirli hesapların devreye alındığı bir süreçte enerjimizi kendi iç meselelerimizde tüketmek, kıt kaynaklarımızı boşa harcamak asla doğru değildir. Şu gerçeğin herkes tarafından bilinmesi gerekiyor; buradan tüm Körfez'deki kardeşlerime sesleniyorum, Liderler ve Körfez halkı sizlere sesleniyorum, kardeş kavgasının kazananı olmaz, iftiralarla bir yere varılmaz. Böyle bir kavganın kazanan tarafı bölgemizdeki istikrarsızlıktan, gerilimlerden, kan ve göz yaşından beslenen odaklar olacaktır. Nitekim kriz simsarları daha hadisenin ilk anlarından itibaren bu konudaki mutluluklarını dile getirmekten çekinmediler."
HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müslüman'ın, basiret ve feraset sahibi insan olduğunu kaydederek, şunları aktardı:
"Müslüman, bir ısırıldığı delikten ikinci kez ısırılmayacak kadar akıllı insandır. Bizim Müminlere has teenniyi öne çıkartarak, bu tezgahı bozmamız kaos tacirlerinin heveslerini kursaklarında bırakmamız gerekiyor. Türkiye'de darbe girişimi olduğu zaman Körfez'de kimlerin buna sevindiğini çok iyi biliyoruz. Birilerinin istihbarat örgütleri varsa bizim de istihbarat örgütümüz var. Kimlerin o geceyi nasıl geçirdiklerini çok iyi biliyoruz. Türkiye'de ne oldu, ne oluyor, bitti mi, gidiyor mu, darbe neticeye ulaştı mı ulaşıyor mu, bunu takip edenleri çok iyi biliyoruz. Nasıl paralar harcandığını çok iyi biliyoruz. Şimdi biz aç veya susuz, veyahut da Katar'daki kardeşlerimizin yanında olmak, onlara gıda yardımında bulunmak, onlara gıda ihraç etmek, ilaç vesaire ihraç etmekten dolayı rahatsız olanlar var. Kusura bakmayın. Biz Katar'a her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. İki, savunma sanayisiyle ilgili biz Katar'la anlaşmayı bugün yapmadık ki. Katar ile bu anlaşmayı yapmamız iki, üç yıllık bir süreçtir ve o günden bugüne Parlamento'muzdan bunu yeni geçirme durumunda kaldık. Şimdi ben sesleniyorum Körfez'deki dostlarımıza. Amerika'nın Katar'daki üssü sizi niye rahatsız etmiyor? Orada başka ülkelerin üsleri de var, onlar sizi niye rahatsız etmiyor? Kaldı ki rahatsız olduğunu söyleyenlere de benim teklifim oldu. 'Biz sizlerde de üs kurabiliriz.' dedik. Bana o zaman 'Bir değerlendirelim.' dediler. Şimdi bunlar rahatsız oluyorlar. Parlamento'da büyük bir oy çoğunluğuyla bunun onanmasından dolayı onay verenlere, özellikle milletim adına teşekkür ediyorum. Çünkü biz mazlumun yanında olmaya devam edeceğiz."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Yenikapı Şehir Parkı’nda düzenlenen AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Geleneksel İftarı’nda; AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş ve Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da birer konuşma gerçekleştirdiler. Tören sonrasında AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr. Selim Temurci günün anısına Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir tablo hediye etti.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.